ASMA RESULTS FOR 2017-2018

Highest-Scoring Students

Through Contest #6

Students Receiving an Award

 

2017-2018 Top-Scoring Students - Senior Division

(Junior Division is below)


Score
29 Kai Yamasaki, ACS Cobham International School, Cobham, United Kingdom

18 Melody Velazquez, Alliance Morgan McKinzie High School, Los Angeles, CA

27 Suryan Gupta, Alvirne High School, Hudson, NH

32 Hamin Cheon, American International School-Riyadh, Riyadh, Saudi Arabia

32 Lucas King, American International School-Riyadh, Riyadh, Saudi Arabia

20 Kyu Ho Lee, American School of Milan, Milan, Italy

36 Candy Chen, American School of Warsaw, Warsaw, Poland

38 Tyler Jang, Anthony J. Dimond High School, Anchorage, AK

33 Taesung Hwang, Arcadia High School, Arcadia, CA

18 Daniel Hodgins, Baker High School, Mobile, AL

21 Arman Moazampour, Bayonne High School, Bayonne, NJ

29 Daniel Reedy, Bellevue East High School, Bellevue, NE

16 Jacob Sims, Bellevue West High School, Bellevue, NE

26 Zane Johnson, Boyertown Area Sr. High School, Boyertown, PA

30 Aleksei Martirosov, Britannica International School, Budapest, Hungary

34 Stephanie Chen, Brookfield Central High School, Brookfield, WI

33 Billy Huang, Brookfield East High School, Brookfield, WI

36 Annette Belleman, Brussels American School, Brussels, Belgium

25 Sameer Tirumala, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, LA

42 Lucas Santana, Caribbean School, Ponce, Puerto Rico

12 Alex Smith, Cascade High School, Everett, WA

40 Charles Holt, Chamblee Charter High School, Chamblee, GA

31 Noel Lee, Clarkstown South High School, West Nyack, NY

23 Sebastian Lee, Corner Canyon High School, Draper, UT

 14 Dan Michael Escolas, Cornerstone Charter Academy, Belle Isle, FL

13 Cherilyn Uhm, Curtis High School, Staten Island, NY

40 Thea Steinbach, Des Moines Central Academy, Des Moines, IA

41 Tony Zhao, Detroit Country Day School, Beverly Hills, MI

42 Jaedon Whyte, Doral Academy Preparatory, Doral, FL

30 Jeremy Blumka, Downers Grove North High School, Downers Grove, IL

23 Kevin Bunn, Durango High School, Las Vegas, NV

38 Richie Fu, El Camino Real Charter High School, Woodland Hills, CA

15 Anbo Chen, Elizabeth High School FJCA, Elizabeth, NJ

31 Irmak Canatan, Eyüboglu Schools, Istanbul, Turkey

40 Long Zhen Chen, Francis Lewis High School, Flushing, NY

40 Ting Jun Chen, Francis Lewis High School, Flushing, NY

26 Chukwuebuka Akubilo, Francis T. Maloney High School, Meriden, CT

26 Zoe Stetson, Freeport High School, Freeport, NY

27 Lukas  Peng, French International School , Hong Kong

20 Lucas Ritzdorf, Glacier High School, Kalispell, MT

38 Yoel Hawa, Great Neck North High School, Great Neck, NY

38 Surya Suwani, Green Valley High School, Henderson, NV

15 Brittany Walker, Greenport Jr/Sr High School, Greenport, NY

34 Rick Sun, Hamilton High School, Chandler, AZ

41 Fiyi Adebekar, Hamilton High School, Chandler, AZ

41 Jasmine Sun, Hamilton High School, Chandler, AZ

41 Xenia Zhao, Hamilton High School, Chandler, AZ

34 Christopher Kang, Hanford High School, Richland, WA

22 Bryson Schenck, Highland High School, Gilbert, AZ

36 Harry Zhou, Highland School, Warrenton, VA

27 Harshil Patel, Holy Trinity High School, Hicksville, NY

14 Jack Layden-Mott, Homewood-Flossmoor High School, Flossmoor, IL

34 Justin Bahng, Hsinchu International School, Hsinchu, Taiwan

20 Patthicha Mahakijdechachai, Huron High School, New Boston, MI

22 Albert Su, I-Shou International School, Kaohsiung City, Taiwan

30 Murat Kaan Çoban, IELEV High School, Istanbul, Turkey

25 Nicholas Kurkoda, Immaculata High School, Somerville, NJ

39 Jun Shik Kim, International School Frankfurt Rhein-Main, Frankfurt, Germany

26 Louise Xu, International School of Beijing, Beijing, China

39 Seungmin Jon, International School of Phnom Penh, Phnom Penh, Cambodia

41 Jeongwo Seo, Iowa City West High School, Iowa City, IA

39 Cindy Zhang, Irvington High School, Fremont, CA

13 Danial Hamidi, Joliet Central High School, Joliet, IL

42 Srisa Changkolkar, Julia R. Masterman Mid/High School, Philadelphia, PA

28 Ryan Heister, Juniata Mennonite School, Mc Alisterville, PA

26 Veronika Romanyuk, Kyiv International School, Kyiv, Ukraine

22 Eric Zhu, La Lumiere School, La Porte, IN

41 Lucas Xia, Leland High School, San Jose, CA

35 Kenji Nakagawa, Lincoln Southwest High School, Lincoln, NE

32 Emily Parker, Lincoln-Way Central High School, New Lenox, IL

29 Ivy Yin, Linden Hall School, Littiz, PA

10 Brian Nelson, Longwood High School, Middle Island, NY

  6 Katie Boydston, Louisville High School, Woodland Hills, CA

  6 Jenny Xu, Louisville High School, Woodland Hills, CA

24 Joseph Park, Lourdes Academy, Oshkosh, Wi

33 Paul Duan Junze , Malvern College Chengdu , Chengdu, China

35 Macs Burke, Martin County High School, Stuart, FL

23 Morgan Cupp, Mechanicsburg Area High School, Mechanicsburg, PA

42 Mohammed Ahmet Atef Helwa, MEF International School, Istanbul, Turkey

42 Sanglae Cho, MEF International School, Istanbul, Turkey

42 Injoon Huh, MEF International School, Istanbul, Turkey

37 Lucent Fong, Middlesex County Academy, Edison, NJ

  8 Brianna Holder, Moberly High School, Moberly, MO

42 Junhui Han, Montverde Academy, Montverde, FL

42 Chenhao Lu, Montverde Academy, Montverde, FL

42 Di Miao, Montverde Academy, Montverde, FL

42 Yicheng Wang, Montverde Academy, Montverde, FL

42 Yanni Zhang, Montverde Academy, Montverde, FL

30 Allen Su, Morrison Academy, Taichung, Taiwan

33 JaeYong Lee, Nanjing International School, Nanjing, China

42 Holden Mui, Naperville North High School, Naperville, IL

42 Jason Xia, Naperville North High School, Naperville, IL

29 Chengyu Li, Notre Dame High School, Lawrenceville, NJ

31 Riley Barrett, NSU University School, Ft. Lauderdale, FL

24 Tyler Smithtro, Pacific Grove High School, Pacific Grove, CA

24 Seth Knoop, Pacific Grove High School, Pacific Grove, CA

40 Curtis Liu, Palos Verdes High School, Palos Verdes Estates, CA

42 Nathaniel Kim, Palos Verdes Peninsula High School, Rolling Hills Est., CA

25 Ethan Kwok, Paramus High School, Paramus, NJ

25 Brian You, Paramus High School, Paramus, NJ

34 Joshua Ye, Parkland High School, Allentown, PA

41 Alison Fang, Parkland High School, Allentown, PA

39 Julia Ruskin, Paul D. Schreiber High School, Port Washington, NY

13 Ben Knower, Penncrest High School, Media, PA

14 Abigail Pass, Pennington High School, Blountsville, AL

42 Allen Zhang, Pinetree Secondary School, Coquitlam, Brit. Col., Canada

37 Brian Dong, Piscataway High School, Piscataway, NJ

32 Jake Jaskwhich, Porter-Gaud School, Charleston, SC

42 Ali Hamza Bedir, Private ASFA Ahmet Mithat Anatolian HS, Istanbul, Turkey

38 Jason Gu, Randolph High School, Randolph, NJ

40 Vincent Johnson, Richland High School, Richland, WA

27 Valeria Khudiakova, Riverside School of Prague, Prague, Czech Republic

27 Seung Woo Kim, Riverside School of Prague, Prague, Czech Republic

23 Clare Bassano, Sacred Heart Academy, Hamden, CT

27 Spencer Lutz, Sayre School, Lexington, KY

42 Depei Li, Scarsdale High School, Scarsdale, NY

26 Taylor York, Scottsbluff High School, Scottsbluff, NE

26 Katherine Reisig, Scottsbluff High School, Scottsbluff, NE

25 Deniz Naz Urel, Sezin College, Istanbul, Turkey

25 Doga Yapici, Sezin College, Istanbul, Turkey

35 Larry Gu, Shanghai American School, Pudong, Pudong, Shanghai, China

41 Brian (Seung Hun) Jung, Shanghai American School, Puxi, Shanghai, China

41 Ye Gon Kim, Shanghai American School, Puxi, Shanghai, China

25 Sean Ye, Shanghai United International School, Pudong, Shanghai, China

31 Yeonwoo Kim, Shenendehowa High School East, Clifton Park, NY

17 Genglin Liu, Smithfield High School, Esmond, RI

40 Julie Ahn, South Island School, Aberdeen, Hong Kong

  5 Edgar DeLuna, South Sioux City High School, South Sioux City, NE

39 Andrew Wu, Spackenkill High School, Poughkeepsie, NY

37 Samuel Harrison, Spain Park High School, Vestavia Hills, AL

19 Nathan Vignean, St. Francis De Sales High School, Toledo, OH

26 Nathan Crum, St. Joseph Central High School, St. Joseph, MO

42 Junyu Liu, St. Joseph High School, Metuchen, NJ

39 Kiun Kim, Stockdale High School, Bakersfield, CA

35 Rishi Verma, Sycamore High School, Cincinnati, OH

35 Daniel Chee Yin Leong, Sycamore High School, Cincinnati, OH

35 Hari Iyer, Sycamore High School, Cincinnati, OH

42 Demat Tumkaya, TEVITOL High School, Gebze/Kocaeli, Turkey

27 Phasin Vichitcharoenpaisarn, The American School of Bangkok, Green Valley, Samutprakarn, Thailand

32 Lily Suzuki, The British School, Chanakyapuri, New Dehli, India

13 Haigi Li, The Cambridge School of Weston, Weston, MA

28 Rohan Bhomik, The Harker School, San Jose, CA

28 Alexander Hu, The Harker School, San Jose, CA

28 Rishab Parthalaratry, The Harker School, San Jose, CA

28 Rohan Thakur, The Harker School, San Jose, CA

28 Siew Chung Ng, The International School @ ParkCity, Kuala Lumpur, Malaysia

26 Daniel Yan, The International School of Macao, Taipa, Macau

30 Kyaw Min Khant, The International School Yangon, Yangon, Myanmar

22 Mary Guo, The Wallace O'Neal School, Southern Pines, NC

22 Turbo Meug, The Wallace O'Neal School, Southern Pines, NC

37 Kshitij Jhunjhunwala, Transition Lab Prep School, Hamilton, Ontario Canada

21 Yuchan Jeong , Tree of Life Christian School-Northridge, Columbus, OH

21 Kangda Wei, Trinity High School, Louisville, KY

38 Jaeyoung Park, United Nations International School of Hanoi, Hanoi, Vietnam

40 Aditya Raman, United World College of SE Asia-Dover, Singapore

34 Arunav Maheshwari, United World College of SE Asia-East, Singapore

40 Walker Kroubalkian, University High School, Tucson, AZ

41 Eric Hu, Upper Dublin High School, Ft. Washington, PA

34 Suet Kay Sally Lai, Victoria Shanghai Academy, Aberdeen, Hong Kong

15 Claude Hall, W.P. Davidson High School, Mobile, AL

6 Hannah Jones, Warren Central High School, Indianapolis, IN

40 Andy Yang, Wesleyan School, Norcross, GA

25 Eli Nicholas, West Albany High School, Albany, OR

19 Bruce Xu, West Island School, Pokfulam, Hong Kong

19 Hywel Cheng, West Island School, Pokfulam, Hong Kong

22 Noah Silva, Westerly High School, Westerly, RI

19 Franklin Chian, Westlake High School, Westlake Village, CA

30 Brandon Rae, Williams Field High School, Gilbert, AZ

21 Joohan Jin, Yew Chung International School Shanghai-Puxi, Shanghai, China

 

 

 

ASMA RESULTS FOR 2017-2018

Highest-Scoring Students

Through Contest #6

Students Receiving an Award

 

2017-2018 Top-Scoring Students - Junior Division

Score

 

34 Keshav Saigal, American Embassy School, New Delhi - Jr. Div., New Delhi, India

12 Ken Wu, American School of Milan - Jr. Div., Milan, Italy

36 Brian Oh, American School of Warsaw - Jr. Div, Warsaw, Poland

36 Geunseok Song, American School of Warsaw - Jr. Div, Warsaw, Poland

8 Max Liu, Archbishop Carney Reg. Secondary - Jr. Div., Pt. Coquitlam Brit Col Canada

25 Wangi Li, Bayonne High School - Jr. Div., Bayonne, NJ

23 Hongye Lu, Britannica International School - Jr. Div., Budapest, Hungary

40 Marcos Pou, Caribbean School - Jr. Div, Ponce, Puerto Rico

40 Cecelia Cintron, Caribbean School - Jr. Div, Ponce, Puerto Rico

21 Alexandria Eustica, Cedar Grove Memorial Middle School, Cedar Grove, NJ

21 Louis Cicala, Cedar Grove Memorial Middle School, Cedar Grove, NJ

32 Catherine Cossaboom, Chamblee Charter High School - Jr. Div., Chamblee, GA

15 Holden Williams, Cornerstone Charter Academy, Belle Isle, FL

29 Sachin Kirtane, Demarest Middle School, Demarest, NJ

29 Andrew Park, Demarest Middle School, Demarest, NJ

35 Thea Steinbach, Des Moines Central Academy - Jr. Div., Des Moines, IA

40 Bryce Zhang, Diamond Middle School, Lexington, MA

40 Avni Kamat, Diamond Middle School, Lexington, MA

31 Abishek Anand, Doerre Intermediate School, Klein, TX

32 Diana Bishop, Doral Academy Preparatory - Jr. Div., Doral, FL

25 Anatole de Margerie, Ecole Jeannine Manuel de Londres - Jr. Div., London, United Kingdom

33 Kerem Adem, Eyüboglu Schools - Jr. Div., Istanbul, Turkey

25 Patrice Yip, French International School - Jr. Div, Happy Valley, Hong Kong

25 Dhruv Sodhi, French International School - Jr. Div, Happy Valley, Hong Kong

 21 Sahi Sagiraju, Hauppauge Middle School, Hauppauge, NY

14 Leah Noble, Homewood-Flossmoor HS-Jr. Div., Flossmoor, IL

22 Michael Wang, Hsinchu International School, Hsinchu, Taiwan

22 Codi Wang, I-Shou International School - Jr. Div., Kaohsiung City, Taiwan

35 Kaito Shimizu, International School Frankfurt Rhein-Main - Jr. Div., Frankfurt, Germany

19 Dalin Try, International School of Phnom Penh - Jr. Div., Phnom Penh, Cambodia

42 Ritvik Bale, Jack Miner Public School, Whitby, Ontario, Canada

36 Ethan Zhang, Jericho Middle School, Jericho, NY

40 Kira Tang Lin, Jonas Clarke Middle School, Lexington, MA

40 Aidan Duncan, Jonas Clarke Middle School, Lexington, MA

29 Clarissa Tan, Lux Middle School, Lincoln, NE

20 Richard Li Ruogu , Malvern College Chengdu - Jr. Div., Chengdu, China

20 Dorothy Gan Quan, Malvern College Chengdu - Jr. Div., Chengdu, China

24 Sahana Kannuswamy, Marymount International School (London) - Jr. Div., London, United Kingdom

40 Soomin Ahn, MEF International School - Jr. Div., Istanbul, Turkey

10 Josaih Miller, Michigan City High School - Jr. Div., Michigan City, IN

31 Andy He, Nanjing International School - Jr. Div., Nanjing, China

28 Poyraz Deniz, Ozel Corlu Nazmi Arikan Fen Bilimeri Okullari, Corlu, Turkey

22 Matthew Balison, Pearl River High School - Jr. Div., Pearl River, NY

32 Joon  Kang, Pinetree Secondary School - Jr. Div., Coquitlam, Brit. Col., Canada

39 Adit Basu, Podar International School - Jr. Div., Mumbai, India

29 Kevin Fan, Porter-Gaud School - Jr. Div., Charleston, SC

34 Rohit Dasanoor, Revere Middle School, Bath, OH

20 Marco De Sagun, Santa Barbara Catholic School, Dededo, Guam

18 Gio  Huh, Shanghai American School, Pudong - Jr. Div., Pudong, Shanghai, China

40 Ethan Zhou, Shanghai American School, Puxi - Jr. Div., Shanghai, China

16 Linda Zheng, Shanghai United International School, Pudong - Jr Div., Shanghai, China

40 Thien Udomsrirungruang, Shrewsbury International School - Jr. Div., Bangkok, Thailand

24 Alex Bai, Sierra Canyon School - Jr. Div., Chatsworth, CA

24 Michael Herchen, Smithfield High School - Jr. Div., Esmond, RI

39 Amy Song, South Island School - Jr. Div., Aberdeen, Hong Kong

  8 Jonathan Alverez, South Sioux City High School - Jr. Div., South Sioux City, NE

  8 Pierce Galvin, South Sioux City High School - Jr. Div., South Sioux City, NE

  8 Dale Kolker, South Sioux City High School - Jr. Div., South Sioux City, NE

12 Lola Martin, St. Anthony Catholic School, Tamuning, Guam

38 Ayush Aggarwal, Stratford Middle School - Fremont, Fremont, CA

35 Calson Lee, Stratford Middle School - Milpitas, Milpitas, CA

32 Adarsh Ambati, Stratford Middle School - San Jose, San Jose, CA

37 Ganesh Sankar, Stratford Sunnyvale Raynor Middle School, Sunnyvale, CA

21 Tanakrit Changcharoenkij, Thai Chinese International School - Jr. Div., Samutprakarn, Thailand

21 Talay Kondhom, Thai Chinese International School - Jr. Div., Samutprakarn, Thailand

21 Hsiang-Yuan  Cheng, Thai Chinese International School - Jr. Div., Samutprakarn, Thailand

23 Aditya Malhotra, The British School, Chanakyapuri - Jr. Div., New Dehli, India

28 Sally Zhu, The Harker School-Jr. Division, San Jose, CA

28 Rishab Parthalaratsky, The Harker School-Jr. Division, San Jose, CA

32 Claire Beamer, The Head-Royce School - Jr. Div, Oakland, CA

34 Benedict Lim, The International School @ ParkCity - Jr. Div., Kuala Lumpur, Malaysia

20 Daniel Chen, The International School of Macao - Jr. Div., Taipa, Macau

11 Donghyeon (David)  Lee, The International School Yangon - Jr. Div., Yangon, Myanmar

32 Andrew Tan, The SMIC Private School Jr. Div., Shanghai, China

18 William McHale, Thompson Middle School, Middletown, NJ

10 Shawn Dobberfuhl, Tokyo International School - Jr. Div., Tokyo Japan

10 Haechan Myoung, Tokyo International School - Jr. Div., Tokyo Japan

34 Saiteja Kambhampati, Transition Lab Prep School - Jr. Div., Hamilton, Ontario Canada

33 Phuc Phuong, United Nations Intern School of Hanoi - Jr. Div., Hanoi, Vietnam

39 Arunav Maheshwari, United World College of SE Asia, East - Jr. Div., Singapore

36 Sze Han Douglas Kwok, Victoria Shanghai Academy - Jr. Div., Aberdeen, Hong Kong

30 Ben Wang, W. H. Morden Public School  - Jr. Div., Oakville, Ontario, Canada

17 Gordon Granger, W.P. Davidson High School - Jr. Div. Mobile, AL

29 Owen MacCarrick, Wall Intermediate School, Wall, NJ

26 Whelan Tan, Walworth Barbour American International School, Israel - Jr. Div., Even Yehuda, Israel

12 Marcus Wu, West Island School - Jr. Div., Pokfulam, Hong Kong

36 Sheldon Lewis, William Dunbar Public School - Jr. Div., Pickering, Ontario, Canada

27 Efe Tasciaglu, Windfields Junior High School, Toronto, Ontario Canada

33 Niraj Nadarasa, Winston Churchill Middle School, Carmichael, CA

37 Evrim Altaylar, Yakacik Fen Bilimleri Okulları, Istanbul, Turkey

12 Emma Chen, Yew Chung International School Shanghai, Puxi -  Jr. Div., Shanghai, China